Založ si blog

Viditeľné znižovanie nezamestnanosti na Slovensku

Ako človek, ktorý ma blízko k nezamestnaným a stretáva sa s nimi každý deň, som začal za posledné obdobia pozorovať, že nezamestnanosť na Slovensku neustále klesá. Čo sa deje, nebodaj niekto zamával čarovným prútikom nad Slovensko a Európskou úniou? Pri hľadaní príčiny poklesu nezamestnanosti som zistil, že sa k tomu svojou aktivitou pričinila súčasná vláda.

Podľa Európskeho štatistického úradu zaznamenalo Slovensko dokonca v prvom štvrťroku 2015 najvýraznejší medziročný pokles dlhodobej nezamestnanosti z krajín Európskej únie. Druhý najvýznamnejší v rámci EÚ medzi bol medziročný pokles nezamestnanosti na Slovensku z 12,7 % na 10,7 %. Vláde Róberta Fica sa pritom podarilo od roku 2012 znížiť nezamestnanosť z celkovej miery 14,73 % na evidovanú nezamestnanosť na úrovni 10,63 %. Je to veľký úspech vlády znížiť nezamestnanosť o štyri percentá. Vidím, že prioritou vlády  je  systematicky bojovať s nezamestnanosťou.

V Európskej únií klesla miera nezamestnanosti v decembri o 0,1 percentuálneho bodu na 9,1 percenta, čo ju dostalo najnižšie od júla 2009, oznámil štatistický úrad Eurostat. V eurozóne štatistika ukazuje pokles nezamestnanosti na hodnotu 10,5 percenta. Najviac nezamestnanosť klesla v Španielsku, a to z 23,9 % v októbri minulého roka na 21,6 % v októbri tohto roka. Nasledovali Írsko, kde sa nezamestnanosť znížila z 10,7 % na 8,9 %, a Chorvátsko s poklesom zo 17,6 % na 15,8 %.

EU a SK

V spolupráci s ministrom Jánom Richterom z Ministerstva práce, sociálnych veci a rodiny miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla v decembri úroveň 10,63 %. V porovnaní s novembrom, keď bola na úrovni 10,77 %, tak klesla o 0,14 percentuálneho bodu (p. b.) a medziročne sa znížila o 1,66 p. b.

Celkový počet uchádzačov o zamestnanie v evidencii úradov práce bol v decembri 334.379. Medzimesačne ide o pokles o 2652 osôb, medziročne je to pokles o 39.375 osôb.  Už druhý mesiac po sebe sa výrazne znížil počet dlhodobo nezamestnaných ľudí. Medziročne je to pokles až o viac ako 27-tisíc ľudí, ktorí nepracovali dlhšie ako rok.

Bolo správne sústrediť sa na mladých ľudí vo veku do 25 resp. do 29 rokov, dlhodobo nezamestnaných, medzi ktorými je aj veľa Rómov bez skončenej základnej školy či ľudí v preddôchodkovom veku nad 50 rokov. Tieto opatrenia pozitívne zasiahli trh práce. Už 21-tisíc uchádzačov prejavilo záujem o rôzne kurzy. Popri všetkých kurzoch myslím, že najatraktívnejšie a zaujímavé pre nich boli kurzy opatrovania, SBS, zvárania či o kurzy zamerané na obsluhu vysokozdvižných vozíkov a účtovníctvo.

Pod rýchlejší pokles nezamestnanosti v závere vlaňajška sa podľa všetkého podpísalo ale aj dočerpávanie eurofondov a miernejšia zima. Na Slovensku je to stále vyše desatina, teda 146 tis. nezamestnaných.  Predpokladáme, že pozitívny trend na trhu práce bude pretrvávať aj počas tohto roka. Hospodárstvo by totiž aj naďalej malo solídne rásť. Rast ekonomiky bude viesť k väčšej spotrebe, čo bude mať za následok vznik nových pracovných miest. Veľkým prínosom však v tomto smere bude príchod štvrtej automobilky. Vláda očakáva, že miera nezamestnanosti by v záverečných mesiacoch tohto roka mohla poklesnúť aj pod hranicu 10 % a to hlavne vytvorením skoro 100 000 nových pracovných miest.

Ministerstvo práce chce zapojiť do práce 90-tisíc uchádzačov. A to najmä v rizikových kategóriách ako sú mladých do 29 rokov, dlhodobo nezamestnaní či ľudia v preddôchodkovom veku nad 50 rokov. Taký výsledok očakáva rezort práce od šestice pripravených projektov na podporu zamestnanosti, ktoré už začal realizovať. Chce na ne využiť takmer 300 miliónov eur z nového európskeho Operačného programu Ľudské zdroje.

ŠESŤ NOVÝCH PROJEKTOV ZAMESTNANOSTI
Názov zameranie očakávaný počet zapojených vyčlenené financie (v eurách)
Praxou k zamestnanosti mladí do 29 rokov 16-tisíc 50 miliónov
Absolventská prax mladí do 29 rokov 47-tisíc 50 miliónov
Štart samostatnej zárobkovej činnosti mladí do 29 rokov 10-tisíc 50 miliónov
Šanca na zamestnanie dlhodobo nezamestnaní 10-tisíc 50 miliónov
Cesta z kruhu nezamestnanosti dlhodobo nezamestnaní 7-tisíc 50 miliónov
Chceme byť aktívni na trhu práce vek 50+ 5-tisíc 30 miliónov

 

Vďaka vláde občania Slovenska postupne krok za krokom smerujú k lepšiemu, zamestnanejšiemu Slovensku.

Patrik Pachinger,

Pachinger: Fruni mi sľúbil rozprávkovú odmenu

24.04.2018 10:15

Pred 16 rokmi krachli nebankové spoločnosti Horizont a BMG. Spolu 170-tisíc ľudí prišlo o miliardy vtedajších korún, respektíve na dnešnú menu o stámilióny eur.

Denisa Saková

Smer navrhne za ministerku vnútra Sakovú

24.04.2018 10:14

Podľa informácií denníka Pravda nomináciu Denisy Sakovej na ministerku vnútra odsúhlasilo v pondelok podvečer užšie vedenie strany.

Sergej Skripaľ novičok

Britskí experti začínajú v Salisbury, v mieste otravy Skripaľa, s dekontamináciou

24.04.2018 10:12

Úlohou vojenských expertov je očistiť celý rad lokalít od nervovoparalytickej látky, ktorá bola zrejme použitá na otravu Skripaľovcov.

Lenka Praženková, súdna rada

Praženková vyhlásila doplňovaciu voľbu po úmrtí sudcu Hudáka

24.04.2018 10:09

Voľba sa uskutoční 26. júna od 9.00 do 19.00 h.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 1
Celková čítanosť: 11748x
Priemerná čítanosť článkov: 11748x

Autor blogu

Kategórie

Archív